До Дня вишиванки «Вишгородський історико-культурний заповідник» у партнерстві із соціальною майстернею «Вільна нитка» презентували спец проєкт «Вишиванка — Код Нації».
Вишиванка має давню історію. У кожному регіоні України вишитому одягу притаманні свої особливості: характерні орнаменти та мотиви, найбільш поширена колірна гамма, особливості крою та техніки вишивання.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh4-HQOf4WckqZo41OYuG1Sl_TmMKhEYJzYiA6PkiiXDTp5WAyhyQ-d2pAJWYqA5nOadU7KEFUS2XSzej8271FeX1sqd_qYI2ms7jn1-ovc0RFJIEIcurO6pDM3lbX_6OdqYo6THXIQhpZ3dczJAgrIBpeC8WRXh6_JwUmQfn75hPphx2l54a6SO03J-Yw/w426-h640/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%20%D0%9B%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%B2%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE.JPG) |
Влада Литовченко |
«Історія української вишивки — це історія українського народу. Важливо, популяризовувати український традиційний одяг та надавати йому нове життя. Вишиванка — це наша унікальна спадщина. І ми маємо передавати ці знання, історію та традиції наступним поколінням» — розповідає кандидатка історичних наук, директорка “Вишгородського історико-культурного заповідника” Влада Литовченко.
Кожна вишита сорочка — це унікальний код краю. Задля популяризації народного костюма Київського Полісся та Середньої Наддніпрянщини за зразками старовинних сорочок із музейних фондів КЗ КОР «Вишгородський історико-культурний заповідник» були створені репліки вишиванок.
Майстрині соціального підприємства «Вільна нитка» зробили сучасну інтерпретацію традиційного українського одягу за мотивами старовинних сорочок.
Колекцію новостворених вишиванок продемонстрували відомі громадські та культурні діячі: Міла Нітіч, Крістіна Басок, Катерина Потлова, Крістіна Коваль, Наталія Мухіна, Лілія Болбат, Тетяна Репеде, Марина Ганіцька, Тарас Яницький, Василь Котляров, Роман Мацюта, Андрій Кучер, Олег Сербін, Ігор Степурін, Володимир Щибря.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgApuK6p-bu65JXZvsIXQ_HXtbnqk8HIhmEh4IC4W1vUJqeUUMItkezTCyQI9EOM65hiDf4iEVs01xQ3JisJoz8RFLhIy3wjJiMw2V_zFb2DMS40N_YIA2LKaARjXvY-R9mYZLmsdRfTiJ7Zd7UaibnCzZHBLPPoL45y_uXMzynYgDv42VYiCT0MaRiLGA/w526-h640/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%9F%D0%BE%D1%82%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0.jpeg) |
Катерина Потлова |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhsSWEncVnn8IkzeorkUAhX62zuRi-g7pqrqljI6fn0qlQduXudbm3bUENJbBOq-3selyuZLNFHsMP3CVguWChsLgpdRhWGTth5iGLzfviVY-2xz1SzflN5YQdsiIlDDLcKz5y5wfikVMUALdesD-GhUzt0NHNSjXbmyqy9k5kpI_3XgLUgRzV-68nCzxk/w426-h640/%D0%9A%D1%80%D1%96%D1%81%D1%82%D1%96%D0%BD%D0%B0%20%D0%9A%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%8C-1.jpg) |
Крістіна Коваль |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgIuDkeAc5L_dRtPdjwT7miO0YudufPrerZlGcK3uneimuzJJTGdGd3mAyTt0PjYMc0WPIjyquCkK5XqiCuaR9_CxgosqYftI7kWV8Ofko8TYmrY3gqepHO1Q0DDYp9ETtt_kl8hV-1CvrFzJjceGWf_NXxAZsmtRHEfdeLQlEhQVq01yScGTw8v-2ThHM/w426-h640/%D0%9B%D1%96%D0%BB%D1%96%D1%8F%20%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%B1%D0%B0%D1%82-1.jpg) |
Лілія Болбат |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgfAIr1CqdUoJA9J7t1_PItJmRw0cqA6UxJ-m-haqiRtR2huDHAMcGcUrvhC48nGV8Yj-PH_fCOGM48_Y_1iSf1RS6FtLhA_fHrOX1b60l8xYHavAR9gmsVb65gV71BEV69TmZXIPgRJ-K0FWJBjCcSDPGj-lqJl59_IG1zjLg2JpAPZ8HIdNwfr5qwkls/w480-h640/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%93%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B0.jpeg) |
Марина Ганіцька |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg6LG0zX4IuB2Jph4WTn8VY_kkl-OgVfeGuMHrCxL3t8RT4OQCTtkh0Q-yfJBnU4AwVb8_5sMLQorNakZvnTVIvbwid6jw8aJcUc_EQtwcaujTYpNnNOtN_aIie34IPYB5Zm6FJNW_0JrDN5zCTx_NK3tKWpYVY5uxAOvhfbYa7b9gaN4qQVCXEVXJQ0mQ/w426-h640/%D0%9C%D1%96%D0%BB%D0%B0%20%D0%9D%D1%96%D1%82%D1%96%D1%87-1.jpg) |
Міла Нітіч |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhYCcXomLwQGj1WNn7V1-K9HKRBvv_a4N0OsIrf3jlIUXvQg28kGk5oD-9KKNxtm3BVXTGOARD4V_wkLgVpe-egz717fsBtkO60AMfSgLTXOdqQEMo19jOurUN13pvTMaR1EnW1XcBeK6hoxkpMo6AuC7ODQG6287c8Xi83o6ZvIDWm-2zuc2zzOajQd0M/w402-h640/%D0%A2%D0%B5%D1%82%D1%8F%D0%BD%D0%B0%20%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B5-1.jpg) |
Тетяна Репеде |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhlSGzU_yzA3LgmXkk7d31IjJiHSrKTNqxbhOMXjUhaI57EMCUo06HsOFSeMp6CSbgowX_VncHA1zbxd-HS4JbvueHXZCgKN3bGYS7Mr1T2p9SCcM_g-7-g8CRj0GG9rLkZhZAUv-jwkotZZFeHUthJo1bKH8UZhSGvudIjUSKt9gPj3XNzxP5Itfm2goY/w426-h640/%D0%9D%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%96%D1%8F%20%D0%9C%D1%83%D1%85%D1%96%D0%BD%D0%B0-1.jpg) |
Наталія Мухіна
|
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhgcf0zVO5cjUvBNvjlyx7JqKIK81IDhcUqfAGN0X96rCGuRQGIqaKi17PAAeb3xhdaWCBBkq7ihtiXBOWJoIgRxeitoXgeYIY9WApV1muzvGykWi3mSguHUxVilHwN9Nn4fKKgu3hJFm7cRUy8eSV0QmsBXG4-j0z9xdYt0fsvpcXzxwCPAs5y9MTZtvk/w426-h640/%D0%86%D0%B3%D0%BE%D1%80%20%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%BF%D1%83%D1%80%D1%96%D0%BD-1.jpg) |
Ігор Степурін |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1EF3m9zC1E61xeOFFjcVjCgnxv3If1wfGKlqtgQHEUGGwW-XmfvvViFLdNKTxAsz1mCcd2uxrFdbCjP3Ztyfz79Q8YNRleKD3RXG1NWNZbKI39-RtTJS3oImwKVUrUDd817Z1ftpFANDiwTfvd0X761BXmZGaSM9NhTcXvD0Q05byNuLNAQWf_rJu54E/w426-h640/%D0%A2%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81%20%D0%AF%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9-1.jpg) |
Тарас Яницький |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj7Imw77Vfr_MrdXgB_JXsbikYB5pGYccqwfe5ZmTyjx7DaRQvH2cYfGOTucEEhSmBdS-LtkxxhL7CaHq6UkF8Q-87DPUTT-byUcvwe741LyWCbOgISnxM8lJd4pxUO38rPNnKrrv3-ru16MnvUolBte36r6T5sVWqu6vFM81x4VKb41_35KpxhmX2LZTo/w426-h640/%D0%A0%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%20%D0%9C%D0%B0%D1%86%D1%8E%D1%82%D0%B0-1.jpg) |
Роман Мацюта |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiWrRAjUeo2cNyIF6Pl6qndUj4b3D8ZEuJ9iP5Z6mHfq2PwhCHbdIBcifJ0VyJcx_qoP637R4jFwzSomVbqy-RmYTesBd0WIYSdZqfZ7Iyr8jyvWz5ERAiCpdcq-NPqlwK-kN8YOS-yF-kflfc_EPr2r9eK1IeNll9h7SIJ8ZvVgB3NGG7i1_VcwbKrKgA/w426-h640/%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%B3%20%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B1%D1%96%D0%BD-1.jpg) |
Олег Сербін |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiVBuYkaLpFcHoE40_4ZGZlUYxmK3YoNqAmeDOdee35nPCu-74PX7AXu1IUm_hWHp-_pPwwzyIpWhK5RvMgXyX3EGkd2Z2Ng2l9w3msUJoiE3CAgz6OteFIHCpsmgR7liI-Ket3pDtPohaDzAb5B9lOYmcdhGlVtB60m8BH_StGY8PD4_bCD7lGSh7Qp20/w426-h640/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80%20%D0%A9%D0%B8%D0%B1%D1%80%D1%8F.jpg) |
Володимир Щибря |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhGwLN0SFGR82B5OLm-8gaNtF9ehj8H6J7ehN4qHav-DLWuo0C4asAjI0y1r7UfkUZKSfeJIo7lmwusN2fnEos3rWRMY9tvv0amZjIDtuEY33Dkp9ioFEE0p09jhL72GmDDJAXkdyhz8L1_YWh9FaFqP_RCIMV6sCf4glMHd9PjemBinu8VyQRRcy5uEuM/w426-h640/%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8C%20%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%BB%D1%8F%D1%80%D0%BE%D0%B2-1.jpg) |
Василь Котляров |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBRpZ6CLOc65SWTG5ZoSVyRcQpx4pkOa1Op9AhjrcksBWyib1Vf8HTw9l0ovmdezwmBk9d7EdhyFGs7DK2Fz4lDzXsKnsRSY_qnuZaPK9zUe1lQPu6sIM9qg2G7z3YDggV2eSoj7lHXc0o-uJ3GQTZJN6Y811zs21LoaHjswy0FFJKAl7R44Mcr2Zq5V0/w426-h640/%D0%90%D0%BD%D0%B4%D1%80%D1%96%D0%B9%20%D0%9A%D1%83%D1%87%D0%B5%D1%80.jpg) |
Андрій Кучер |
Образи доповнили авторські прикраси Катерини Потлової.
«Частину сорочок ми відтворили абсолютно точно, а з деякими експериментували з кроєм й кольорами» — зазначають у «Вільна нитка».
До кінця ХІХ ст. на теренах краю побутувало декілька десятків технік вишивки. Основною технікою на Поліссі було занизування-заволікання, що імітувало перебірне ткання. Ретязь, різного роду мережки, штапівка, настилування, змережувальний та обметувальний шви, коса гладь та багато інших були витіснені хрестиком. Домінантним кольором оздоблення був червоний у поєднанні із синім, а пізніше — червоний у поєднанні з чорним. Зрідка вишивали білим, здебільшого — у лівобережних селах району.
На теренах Київського Полісся та Середньої Наддніпрянщини поширеними були три види намиста, що виготовляли з різних матеріалів — скла, каміння, коралу.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj6YUlnUfIjee4g-K_7jVAewW8GHaZWldgfeE7epCyr-QEN6B1FmsvMDJfTQba-5BvJ2CPrHMb6zJ_rccY2r2rvVy7e115t8w7bChHBUGAznAioTZtq1Z-1pawZC2f0fu5Y1ElQhwmdQRH0k5ZZ00LAzNOgwbdrpK0Vq08eSVuOZYtq8l5XUSbu-36erMo/w462-h640/%D0%9A%D1%80%D1%96%D1%81%D1%82%D1%96%D0%BD%D0%B0%20%D0%91%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BA-1.jpg) |
Крістіна Басок |
«Наші Збройні Сили України воюють за українські землі та відвойовують українські кордони, а наше першочергове завдання робити все можливе для збереження нашої культури та української ідентичності» — додає Крістіна Басок.
Куратори проєкту: Влада Литовченко, Крістіна Басок, Георгій Цагареішвілі.
Фото _ Ольга Думанська, Юрій Лада, фотохудожник Анфіса Ніколаєнко
Коментарі
Дописати коментар